Podívej se také na   KUCHAŘSKÉ RECEPTY   nebo   POSLOUCHEJ RÁDIO PŘES INTERNET   nebo   SLEDUJ TV PŘES INTERNET
Hlavní strana - OK1-36245 - SWL = Short Wave Listening = poslech krátkých vln
 
 
 
 Spřátelené weby
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 


Co je to UTC?
UTC je zkratka anglického výrazu Coordinated Universal Time (koordinovaný světový čas). UTC je základem systému občanského času, jednotlivá časová pásma jsou definována svými odchylkami od UTC.
UTC je jako základ systému měření času nástupcem GMT (Greenwich Mean Time) a v neformálním vyjadřování je s ním někdy zaměňován. Na rozdíl od GMT, který udává čas platný v časovém pásmu základního poledníku, který je založen na rotaci Země, je UTC založen na atomových hodinách, tzn. je na rotaci Země nezávislý.

CET = UTC + 1 hodina
CEST = UTC + 2 hodiny

CET = Středoevropský čas
CEST = Středoevropský letní čas
Lokátor 1:   Lokátor 2:    
Z bazaru: scanner Alinco DJ-X3E (30.9.2009)


Scanner Alinco DJ-X3      Při pročítání inzerátů na internetu jsem narazil na nabídku scanneru Alinco DJ-X3. Cena byla zajímavá a tak jsem se nakonec pro jeho koupi rozhodl.
     Nejprve nějaké informace od výrobce. Ten kromě samozřejmé chvály svého výrobku také uvádí následující technické údaje:
RX frequency range: 100 kHz to 1299,995 MHz
Mode: AM, FM, WFM, WFM stereo
Antenna imp.: 50 Ohms unbalanced / SMA
Battery voltage: 3.6 V DC to 6.0 V DC
External dc power source: 4.5V to 16V DC
Battery consumption: 150 mA nominal/ stand-by 75 mA/ battery-save on(1:4 cycle) 39 mA
Operating temperature: -10 to 60°C or 14 to 140°F
Frequency stability: +/- 5 ppm at operating temperature range
Dimension without projection:: 56(w) x 102(h) x 23 (d) mm
Weight: 145 g with Ni-MH battery pack and a rubber-duck antenna
RX system: triple super heterodyne
1st IF: 248.45MHz
2nd IF: 38.85MHz
3rd IF: 450kHz
RX selectivity: AM/FM : -6dB/12kHz or over -60db/30kHz or less
WFM : -6dB/150kHz or over
RX sensitivity (typical): FM / 30 to 550MHz : less than -3dBu/12dB sinad, 550MHz and up: less than 0dBu/12dB sinad)
WFM / less than 13dBu (12dBu sinad)
AM / 0.5 to 1.62MHz : less than 17dBu (10dB S/N), 1.62MHz and up : less than 5dBu (10dB S/N)
AF output: max 220 mW or more (8 Ohms)

     A teď již k provozu samotnému: radioscanner je lehký, dobře padne do ruky a snadno se ovládá jednou rukou. Ovládání samotné ale úplně jednoduché není. Protože přístoj má málo tlačítek, jsou využity k vyvolání různých funkcí všelijaké kombinace stisku tlačítek a otočení knoflíku a tak je zapotřebí zapamatovat si různé kombinace, které povedou ke kýženému cíli. Ale ani to naštěstí není nikterak složité a často prováděné úkony si uživatel zapíše do paměti velmi brzy.
     Scanner umožňuje výběr kroku ladění 5, 6.25, 8.33, 10, 12.5, 15, 20, 25, 30, 50 nebo 100 kHz. Pokud nechcete přemýšlet nad vhodnou volbou, pak lze zvolit automatický režim. Vybrané frekvence pak uživatel může uložit do paměti, která nabízí 700 pozic. Originální anténu lze odšroubovat a pomocí SMA konektoru připojit externí anténu.
     Funkce zde popisovat nebudu, manuál ke scanneru (originál v angličtině nebo kratší verze v češtině) lze stahnout ZDE.
     V Praze v místě svého bydliště jsem silně omezen v instalaci a používání antén, proto mám za oknem jen miniboomerang na CB pásmo a dvoumetrovou náhražkovou anténu, na které poslouchám MW, SW a nyní také frekvence, které zvládá tento scanner. Při procházení frekvencí jsem zachytil takové služby jako turističtí průvodci, převoz kontejnerů, kurýři, soukromé sanitky, odtahovky, hasiči, záchranka, na dvoumetru pak samozřejmě pražský převaděč OK0N a převaděče z Černé hory, Ještědu, Kladna, Černé Studnice a dokonce i z Klínovce. Na 70 cm jsem na tentýž hliníkový prut za oknem zachytil převaděč z Prahy, Kladna, Kozákova a Černošic(?) a ještě na 439.100 MHz DB0LAU. Zkoušel jsem samozřejmě i frekvence AIR pásma, ale signál třeba VOLMETu byl silně zašumělý a "samozřejmostí" bylo občasné pronikání silných stanic FM CCIR. Zapnutí atenuátoru (viz manuál) kupodivu pomohlo, rozhlasové stanice povětšině zmizely a já mohl poslouchat Volmet a další relace z Ruzyně a z letadel čtyřkovým až pětkovým rádiem.


     Na nižších frekvencích od 100 kHz po krátké vlny lze také poslouchat, ale zde se žádné zázraky nedějí. Na dlouhých vlnách scaner nezachytí prakticky nic, na majáky taky nejspíš zapomeňte, na středních a krátkých vlnách jsou stanice většinou zašumělé nebo se překrývají navzájem s ostatními stanicemi podobně silného signálu a tak je možné dobře poslouchat jen opravdu silné stanice.
     K napájení lze využít tři tužkové baterie (AA) nebo externí zdroj. Mnou použité nabíjecí tužkové baterie Sanyo Eneloop vydržely cca 18 hodin nepřetržitého provozu, alkalické baterie Philips Powerlife vydržely asi 28 hodin. Při vybití baterií se kdovíproč přistroj nevypne, ale restartuje se. Protože ale napětí vybitých baterií na provoz nestačí, scanner se restartuje stále dokola - píp, blik, píp, blik, píp, blik ... až dokud baterie opravdu nedojdou. Nelze s tím dělat nic jiného než jen baterie vyndat. Toto mne u japonského přístroje vyrobeného v Japonsku (opravdu, nikoliv v Číně) velmi překvapilo.
     Zvuk je příjemný a srozumitelný, v normálním prostřední je hlasitost dostačující, jinak lze připojit stereosluchátka nebo externí reproduktor s impedancí 8 ohmů a více. Displej je v možnostech scanneru dostatečně velký a zobrazované údaje na něm čitelné.
     Nové Alinco DJ-X3 se prodává za cenu kolem 3000,- Kč, já koupil použitý kus za třetinovou cenu - no nekupte to...

OK1-36245
rádio 80-90.léta
©2020 CBMonitor.cz
CB Monitor neodpovídá za škody způsobené použitím zde zveřejněných návodů na jakoukoliv úpravu antén, přijímačů a radiostanic
nebo za škody způsobené zneužitím informací o zveřejněných kmitočtech.